top of page

Objevte krásu Japandi

Aktualizováno: 11. 9. 2023


Japandi, spojení japonského a skandinávského designu, nabízí víc než jen estetiku; je to životní styl a stav mysli. Japandi zdůrazňuje jednoduchost a přirozenost, zatímco wabi-sabi oslavuje krásu v nedokonalosti. Podobně jako mindfulness vás tyto styly vybízí k nalezení krásy v přítomnosti, jednoduchosti a nedokonalosti.
Co je Japandi?


Japandi je hluboká estetika spojující skandinávský design s japonskou tradicí. Jednoduchost, přirozenost a funkčnost i zde zůstává základní esencí, vše podrtžené teplými tóny a inspirací v přírodě.


Nejde ale jen o současný trend v designu. Japandi představuje historický vztah mezi Dánskem a Japonskem, který sahá téměř 150 let nazpět. Když dánští designéři poprvé začali cestovat do Japonska hledali novou inspiraci. Toto spojení vedlo k unikátnímu smísení skandinávské jednoduchosti s japonskou estetikou a vytvořilo tak designový styl, který dnes známe jako Japandi.Základní rysy Japandi stylu


Nábytek v Japandi je záměrně jednoduchý, ale vždy funkční. Odstraňuje zbytečný ruch a ponechává jen to, co je skutečně potřebné.


BarvyTlumené neutrály
Zemité odstíny
Dřevěné tóny
Přírodní akcenty

Barvy vyvolávají pocity hloubky, nádech tepla a osvěžující klid. Základem této estetiky jsou tlumené neutrální barvy. Představte si paletu, kde dominuje světle šedá, smetanová, béžová nebo i jemné tóny černé, vše navržené tak, aby vytvořily harmonický a relaxační prostor. Základem tohoto elegantního stylu jsou dřevěné tóny, ale i barvy akcentů Japandi čerpá primárně z přírody - zelená mořská řasa, hnědé pískovce, hluboké modré tóny oceánu.


Gobelín Together od umělkyně Pustkové
Gobelín Together

Materiály


Dřevo
Bambus a ratan
Kámen
Keramika, porcelán a sklo
Len a bavlna

Materiály zde hrají klíčovou roli a staví na hlubokém respektu k přírodě. Jsou často používány v co možná nejautentičtějším zpracování a dodávají interiéru pocit upřímnosti. Vytváříte tak prostředí, které je nejen vizuálně uspokojující, ale také udržitelné a přinášející trvalou hodnotu.


Přirozená krása a teplo dřeva je v Japandi stylu všudypřítomná - od nábytku, podlah až po doplňky. Od světlých dřevin jako javor nebo borovice až po tmavší tóny ořechu. Bambus a ratan používaný v nábytku, lampách a nebo dekoracích, dodává prostoru vzdušnost a texturu. Kámen jako je mramor, žula nebo bazalt propůjčuje interiéru pocit trvání a elegance. Len a bavlna, často v neutrálních barvách, jsou oblíbené pro polštáře, závěsy, a ložní prádlo. Porcelán a keramika v podobě ručně tvarovaných misek, talířů a hrníčků nebo skleněné vázy v barvách sakury vytvářejí dokonalé přemostění mezi nespoutanou přírodou a lidskou zručností a péčí.A japandi interior with a shadow play

“V Japandi stylu je každý kus nábytku a dekorativní předmět pečlivě vybrán pro svou funkčnost. Méně je více – nepotřebné artikly a ruch jsou eliminovány, a váš domov i mysl tak nacházejí větší klid a ukotvení v přítomnosti.”


Co je wabi-sabi a jak se váže k Japandi?


Wabi-sabi je tradiční japonský koncept, který oslavuje krásu v nedokonalosti, proměnlivosti a jednoduchosti a je silně ovlivněn Zen budhismem. Odkazuje na jednoduchou, náhodnou krásu, ale zahrnuje i šarm stárnutí či opotřebování. Tento koncept nás učí oceňovat nejen estetiku, ale i autenticitu věcí kolem nás.


Wabi-sabi můžeme nalézt v rustikální keramice s nerovnými okraji, starém dřevěném nábytku s patinou času, nebo v popraskané a opravané misce či květinovém aranžmá. Místo toho, abychom tyto "nedokonalosti" skrývali nebo je měnili, wabi-sabi nás je učí oceňovat a vidět v nich krásu.


Tyto prvky nejen, že dodávají prostoru charakter a zachovávají vzpomínky, ale také vytvářejí prostředí, které nás vybízí ke zpomalení, reflexi a ocenění jednoduchých radostí života.

Mindfulness a Japandi


Mindfulness, neboli vědomá přítomnost, je stav mysli, kdy se plně soustředíme na přítomný okamžik a vnímáme jej bez posuzování. V kontextu interiérového designu si tak vytváříme domov, který nás inspiruje hluboce vnímat naše prostředí.


V Japandi a Wabi-Sabi je tato filozofie hluboce zakořeněná. Interiér a doplňky jsou navržené tak, aby nezatěžovaly mysl přebytečnými podněty. Otevřené plochy, přírodní materiály a inspirace v nedokonalosti vytvářejí klidné útočiště pro tělo i mysl a vedou nás k výběru toho, co je skutečně důležité a co naplňuje naše smysly. Naleznete tak prostor, který vás vrací k vašemu vnitřnímu já.Inspirujte se ve Ones Concept


V aktuální sezóně Ones Concept (Q3-Q4 2023) jsme se oddali právě kouzlu Japandi, které se oddráží jak v našem nejnovějším sortimentu a výběru značek, tak v konceptu samotného interiéru.


Poznejte české designéry, umělce, etablované značky i jedinečné vintage kousky v novém kontextu. U nás objevíte tapisérie vyprávějící osobní příběhy, ručně tkané z ovčí vlny tradičním způsobem a které výtvarnice Pustková tvoří měsíce. Objevte ikonické vázy Bandaska od studia Dechem či elegantní espresso šálky od studia JINAD s názvem Stone Age. Zamilujte se do vintage kimona či originálního japonského křesla Nychair designéra Takeshi Nii nebo si odneste autorskou ilustraci Kvítek nebo rustikální mýdlo Jelínkoic s vůní skořice.


Ones Concept je místem, kde najdete inspiraci ať už tvoříte domov plný harmonie nebo hledáte vkusné a elegantní dárky.


Do konce roku 2023 jsme pro vás oázou Japandi estetiky.


Navštivte Ones Concept Store na adrese Újezd 1, Praha nebo kdykoliv online na našem e-shopu.
Comments


Commenting has been turned off.
DSC_0869.jpg
Buďte u toho s námi!

První brunch ve Ones, to si nemůžete nechat ujít!

1st Brunch in Ones! Be the part of it!

We are community of likeminded people with passion for all things design.

bottom of page